Menu

Previous Scholarship Winners

Previous Scholarship Winners

Below is a list of the Ray Foley Memorial Scholarship recipients. Winners were chosen based on academic achievements, extracurricular activities, two recommendation letters and a personal essay. In addition, judges used an anonymous judging process when scoring applications. For questions about the Ray Foley Memorial Scholarship Program, which offers four $5000 scholarships annually, contact Kimberly Kissel.



Emma Hansen

2022 Winner

Emma is the daughter of Shane Hansen,
Capitol Distributing, Inc.

Carter Barnes

2022 Winner

Carter is the son of Kevin Barnes,
Stewart Distribution

Joel Johnson

2022 Winner

Joel is the son of Steven Johnson,
Cash-Wa Distributing Co. Inc.

Zoey Salem

2022 Winner

Zoey is the daughter of Joe A. Salem,
Cash-Wa Distributing Co., Inc.

Grace Myhre

2021 Winner

Grace is the daughter of Dana Myhre,
Cash-Wa Distributing Co.

Alec Tare

2021 Winner

Alec is senior warehouse manager,
National Convenience Distributors

Elias Asmar

2021 Winner

Elias is the son of Elias J. Asmar,
Gummer Wholesale, Inc.

Katie Murski

2021 Winner

Katie is the daughter of Tim Murski,
Grocery Supply Company

Abigail Walker

2020 Winner

Abigail is the daughter of Joe Walker,
Eby-Brown Co.

Deja Rin

2020 Winner
Deja is the daughter of Holly Rin, Core-Mark International, IPC1 Division.

Isabella Alvarez

2020 Winner
Isabella is the daughter of Daniel Alvarez, Core-Mark International, Canada Division.

Noah Carpenter

2020 Winner
Noah is the son of Chad Carpenter, Farner-Bocken, a Division of Core-Mark.

Luke Hightower

2019 Winner
Luke is the son of Sandy Zazulak, Imperial Trading Co.

Megan Langel

2019 Winner
Megan is the daughter of Tammy Langel, Farner-Bocken, a division of Core-Mark.

Noah Shepard

2019 Winner
Noah is the son of Ronnie Shepard, Stewart Distribution.

Brenna Tinjum

2019 Winner
Brenna is the daughter of Mike Tinjum, Core-Mark, Minneapolis Division.

Carmen Carias-Romero

2018 Winner
Carmen is the daughter of Noblida Romero, Southco Distributing Co.

Brandon Bentley

2018 Winner
Brandon is the son of Barry Bentley, Eby-Brown Co.

Paige Overmohle

2017 Winner
Paige is the daughter of Daren Overmohle, Farner-Bocken Company, A Division of Core-Mark International, Inc.

Desrean Smith

2017 Winner
Desrean is the daughter of Siria Smith, Atlantic Dominion Distributors.

Kirsten Cooney

2016 Winner
Kirsten is the daughter of Barry Cooney, Core-Mark International, Inc.

Kelly Jezior

2016 Winner
Kelly is the daughter of Dennis Jezior, Eby-Brown Co. LLC.

Brittany Garrison

2015 Winner
Brittany is the daughter of Rachel Garrison, Imperial Trading Co.

Heather Riley

2015 Winner
Heather is the daughter of Travis Riley, The H.T. Hackney Co.

John Flickinger

2014 Winner

John is the son of Margo Flickinger, S. Abraham & Sons, Inc.

Shira Rodman

2014 Winner
Shira is the daughter of Lori Rodman, Century Distributors, Inc.

Hailey Smith

2013 Winner
Hailey is the daughter of Keith Smith, Chambers & Owen, Inc.

Alexander Franklin

2013 Winner
Alexander is the son of Melissa Franklin, S. Abraham & Sons, Inc.

Connor Nystrom

2012 Winner
Connor is the son of Jerry Nystrom, Farner-Bocken Co.

Jessica Finkle

2012 Winner
Jessica is the daughter of Robert Finkle, Wustefeld Candy Co.

Marc Herschberger

2011 Winner
Marc is the son of Linden Herschberger, McLane Company, Inc.

Coby Rodman

2011 Winner
Coby is the son of Lori Rodman, Century Distributors, Inc.

Callie Robins

2010 Winner
Callie is the daughter of Debbie Robins, Century Distributors, Inc.

Jacob Inderbitzin

2010 Winner

Jacob is the son of John Inderbitzin of Inderbitzin Distributors 

Lauren Rehm

2009 Winner
Lauren is the daughter of Scott Rehm, Florida Candy Factory,  Inc.

Jacob Houser

2009 Winner
Merchants Grocery Co.